معرفی نرم‌افزار: تجربه Windows Explorer برگه‌دار!

در چند ساله اخیر شاهد اضافه شدن خاصیت برگه ( Tab ) به نرم‌افزارهای زیادی هستیم که سرعت استفاده کاربر از برنامه مورد نظرش را بالا برده و مدیریت بر کار نرم‌افزار را راحت‌تر می‌کند، در این بین در دنیای لینوکس می‌توانیم Konqueror و Dolphin را مثال بزنیم که این خاصیت را داشتند و بعد از مدتی Nautilus نیز به جمع آنها پیوست (مدیر فایل‌های KDE3 و KDE4 و Gnome ) به همین ترتیب Internet Explorer هم چون از رقبای خود عقب نیافتد از ورژن ۷ به بعد این خاصیت را اضافه نمود! اما متاسفانه این‌بار هم مایکروسافت یک قدم عقب بود! ( و هست )

مدیر فایل ویندوز یعنی Windows Explorer هنوز از طرح سنتی (چند پنجره‌ای) استفاده می‌کند، که باعث سردرگمی کاربر در میان پنجره‌های باز شده می‌شود و باعث می‌شود مدیریت فایل به امری خسته کننده تبدیل شود.

نرم‌افزاری که امروز معرفی می‌کنم برنامه‌ایست که این کمبود را به خوبی جبران می‌کند، نام این نرم‌افزار QTTabBar است و نرم‌افزاری کدباز است که به زبان ‎C‎#‎ نوشته شده است. این نرم‌افزار در واقع یک shell extension برای Windows Explorer است، این نرم‌افزار داری تنظیمات فراوانی است و همچنین ویژگی‌های دیگری (بجز برگه‌دار کردن) به Windows Explorer اضافه می‌کند که سعی می‌کنم با چند عکس توضیح دهم.

- اگر بر روی آیکون پوشه که در کنار نام آن در هر برگه آمده است کلیک کنید زیر منویی ظاهر خواهد شد که براحتی می‌توانید بوسیله آن در بین زیرمجموعه آن پوشه جابجا شوید.

- اگر بر روی دکمه کنار هر پوشه کلیک کنید دوباره به زیرمنویی مانند بالا دسترسی خواهید داشت. علاوه بر این همانطور که در تصویر می‌بینید اگر موشواره (Mouse) را  بروی فایل‌های متنی نگه دارید پیش نمایشی از محتویات آن را خواهید دید.

- قابلیت باز کردن برگه‌های بسته شده.

- سرانجام قابلیت جالب دیگر پیش نمایش تصاویر است.

وب‌سایت

لینک دانلود (۵۹۸ کیلوبایت) – دانلود: کلیک راست و انتخاب Save Target as…‎ یا گزینه‌ای مشابه!

نحوه فعال‌سازی: پس از نصب این افزونه و بستن و راه‌اندازی مجدد Windows Explorer به منوی View رفته و از طریق زیرمنوی ToolBar گزینه QT TabBar را فعال کنید. اکنون با کلیک دکمه وسط موشواره برروی هر پوشه یا Drag n Drop پوشه مورد نظر برروی TabBar می‌توانید آن را در برگه‌ای جدید باز کنید.

یک فکر در “معرفی نرم‌افزار: تجربه Windows Explorer برگه‌دار!”

 1. با سلام
  فکر کنم بر روی لینک کلیک کرده‌اید! لطفا همانطور که گفتم از روش «کلیک راست و انتخاب Save Target as…‎ یا گزینه‌ای مشابه!» اقدام کنید.
  مشکل اینه که سرورهای sourceforge دانلود برنامه‌هایی که تحت قانون آمریکا قرار دارند را برای ایران بسته‌اند.
  این لینک هم یک‌جور دور زدن سرورهای اونهاست.
  در آخر اگر بازهم مشکل داشتید از هیلترشکن استفاده کنید باز اگر مشکل داشتید میل خود را بفرستید تا برایتان میل کنم.

 2. سلام
  مجبور شدم تو internet Explorer دانلود کنم .واقعا برنامه عالی وبدردبخور هست…ممنون

  رضی

  @جهان بزرگی: خواهش می‌کنم، بله برنامه خوبیست و کار من که عادت به باز نگه داشتن پنجره‌های زیادی دارم را خیلی راحت کرده است، فقط امیدوارم باگ‌هایش هم هرچه کمتر شوند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.