معرفی نرم‌افزار: ماشین‌حساب‌هایی سریع و کارا

این پست اولین پست از سری پست‌های معرفی نرم‌افزار است، در این سری پست‌ها سعی می‌کنم نرم‌افزارهای رایگان و در صورت امکان کدباز و آزاد را معرفی کنم.
نرم‌افزارهای ماشین حساب معمولا زیاد به کار می‌آید در این بین در دنیای لینوکس دسکتاپ‌های معروف لینوکس یعنی Gnome و KDE به صورت پیش‌فرض از ماشین‌حساب‌های قوی و سریعی برخوردارند اما در دنیای ویندوز متاسفانه ماشین‌حساب پیش‌فرض چندان کارا نیست، با این مقدمه و اینکه کمبود بیشتر در ویندوز احساس می‌شود می‌روم سراغ معرفی:

۱- SpeedCrunch:
این ماشین حساب که در واقع ماشین حساب پیش‌فرض KDE4 نیز هست بر روی سکوی Qt4 نوشته شده و بنابراین cross-platform است، ماشین‌حسابی قوی و بسیار پرسرعت است از دیگر ویژگی‌های خوب آن Syntax Highlighting است که باعث می‌شود عبارات خوانا‌تر باشند، همچنین این ماشین حساب توانایی تعریف تابع و متغیر را نیز دارد.

وب‌سایت
لینک دانلود
ورژن ویندوزی: فایل نصبی - ورژن همراه
ورژن مک
ورژن لینوکس: در دسترس در مدیر بسته‌ها
توجه: برای دانلود از GoogleCode نیاز به نرم‌افزارهای تغییر IP ( فیل‌|تِر/\شِکن ) دارید.

۲- TTCalc:
این ماشین حساب نیز کدباز بوده و فوق‌العاده سریع است، این ماشین حساب نیز قابلیت تعریف تابع و متغیر را دارد و بعلاوه دارای سه دقت Small و Medium و Big است، که با رفتن به برگه Precision قابل تغییر است، برای مثال در ورژن ۰.۹.۲ حالت Big دارای محدوده عملکرد وسیع
 ‎-/+۹٫۸۰…*۱۰^(۱۰^۳۷)‎ است که قسمت اعشار آن یعنی در ادامه ۹٫۸۰ تا ۳۰۶ رقم را دربرمی‌گیرد.

از دیگر قابلیت‌های جالب این ماشین حساب Pad آن است که از منوی View در دسترس است، در این Pad می‌توانید به راحتی عبارات موردنظر را تایپ کرده و با زدن Enter به سرعت جواب را ببینید و در ادامه از همین جواب برای دیگر محاسبات استفاده کنید.

وب‌سایت
لینک دانلود:
فایل نصبی (۸۴۱ کیلوبایت)
فایل zip‏  (۷۱۹ کیلوبایت)
فایل همراه کوچک شده، قابلیت استفاده از یک دقت را دارد. (۲۴۴ کیلوبایت)
سورس کد (۴۳۰ کیلوبایت)

۳- BCalc:
این ماشین حساب رایگان است ولی کدباز و آزاد نیست، و فقط ورژن ویندوزی آن در دسترس است، نکته جالب توجه این ماشین حساب توانایی محاسباتی آن تا ۱۰۰۰۰ رقم (یا بطور دقیقتر ۱۰۰۵۱ رقم) است!
همچنین این ماشین حساب داری کلیدی است که براحتی عوامل اول یک عدد طبیعی را محاسبه می‌کند و اگر عدد اول باشد به کاربر اعلام می‌کند.
دیگر نکته جالب این ماشین حجم کم آن است، در واقع این ماشین حساب فقط یک فایل اجرایی ۱۴۳ کیلوبایتی است.
اشکال این ماشین حساب سرعت محاسباتی کم آن در تعداد رقم‌های بالا برای بعضی از توابع است، بعلاوه ظاهر آن بقول معروف مدرن و امروزی نیست.
تصویر از محاسبه رادیکال ۲ تا ۱۰۰۰۰ رقم اعشار (دانلود فایل محاسبه):

وب‌سایت
لینک دانلود (۶۲ کیلوبایت)

۴- GraphCalc:
این ماشین نیز opensource می‌باشد.شاید این ماشین‌حساب از نظر قدرت محاسباتی به پای ماشین‌حسابهای معرفی شده نرسد ولی برای محاسبات سبک‌تر مناسب است،

 و از طرفی دارای ویژگی منحصربفردی نسبت به ۳ ماشین‌حساب قبلی است و آن هم رسم توابع دو-بعدی و سه-بعدی است، بخصوص در رسم توابع دو-بعدی براحتی می‌توان مساحت ناحیه محصور بین دومنحنی را بدست آورد.

از اشکالات این ماشین‌حساب قدیمی بودن آن و اینکه از سال ۲۰۰۳ به بعد توسعه داده نشده است می‌باشد.
وب‌سایت
لینک دانلود:
ورژن ویندوزی:
 فایل نصب (۸۶۲ کیلوبایت)
فایل zip‏  (۵۳۰ کیلوبایت)
سورس کد (۲.۳ مگابایت)
ورژن لینوکسی (۵۳ کیلوبایت)

ویرایش: لینک‌های GraphCalc تصحیح شدند.

یک فکر در “معرفی نرم‌افزار: ماشین‌حساب‌هایی سریع و کارا”

  1. graf verjene linuxesh down nemishe

    رضی

    لینکها تصحیح شدند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.