یک سالگی ساغر و انتشار نسخه ۱٫۰…

 • جدید: با عرض پوزش، به علت یافتن چند مشکل در آخرین آزمایش، تاخیر کمی در انتشار این نسخه ایجاد شده است.

 • شب یلدای سال ۸۹ بود که اولین نسخه ساغر را منتشر کردیم، در آن زمان در ذهن داشتم نسخه ۱٫۰ ساغر باید به عنوان یک نمایش‌گر شعر امکانات کافی را داشته باشد، و اکنون در یک سالگی ساغر نسخه ۱٫۰ آن آماده انتشار است، و به گمانم به خواسته بالا یعنی نمایش‌گری با امکانات کافی رسیده است، البته بعضی قسمت‌های دیگر نیز توسعه فراوانی کرده‌اند و به همین دلیل هم کمی دیرتر از زمان مورد انتظارم به نسخه ۱٫۰ رسیدیم.
  در این یکسال تغییرات زیادی در ساغر ایجاد شده و آن را از لحاظ جستجو و نمایش شعر در بین دیگر نرم‌افزارهای مشابه در سطح خوبی قرار داده است و امید دارم با همراهی کاربران و دوستان گرامی پیشرفت هر روزه آن را شاهد باشیم.
  در پست قبلی گفتم شب یلدا ساغر را فراموش نکنید و سر بزنید… دو خبر خوب دارم،

  اولی، فدورا مست می شعر پارسی شد!!! این خبر درواقع مربوط به یک ماه پیش است و بنده اکنون در اینجا می‌گویم اینکار مربوط به تلاش دوست خوبم «هدایت وطن‌خواه» است که با تلاش ایشان از یک ماه پیش ساغر به مخازن لینوکس فدورا اضافه شد و براحتی از مخازن آن دردسترس خواهد بود، باز هم لازم می‌دانم که از ایشون و کار بزرگی که انجام دادند تشکر کنم.

  دومین خبر هم آماده شدن نسخه ۱٫۰ ساغر برای انتشار است، اگر بخواهم چند ویژگی کلیدی این نسخه را نام ببرم می‌توانم از موارد زیر یاد کنم:
  ۱- قابلیت گذاشتن و برداشتن نشان (bookmark) به روی بیت‌های موردنظر و همچنین آوردن نشان‌ها از پایگاه‌داده(نشان‌های نرم‌افزار گنجور رومیزی).
  ۲- قابلیت جستجوی نسبتا دقیق اشعاری که هم‌قافیه با یک کلمه هستند و همچنین اشعاری که هم‌ردیف با یک کلمه هستند.
  ۳- قابلیت رفتن به صفحه قبلی و بعدی (Undo/Redo)
  4- و دیگر از این به بعد متون نثر بدون مشکل نمایش داده ‌می‌شوند و برجسته‌سازی برایشان با دقت کامل انجام می‌گیرد.
  امشب منتظر انتشار نسخه ۱٫۰ «ساغر» باشید.

  یک فکر در “یک سالگی ساغر و انتشار نسخه ۱٫۰…”

  1. سلام
   منتظریم
   خوب چرا الان نزدینش؟؟

   رضی

   درود،
   مسئله اینه که هنوز آپلود نکردم و همچنین باید میرفتم کلاس و الان هم تازه برگشتم، و چون گفتم کسانی که از دیشب منتظرن بدونن کی زمان انتشار هست این پست رو زدم…
   زمان زیادی نمونده ممنون که همراه ساغر هستید :)

  2. یک سالگی ساغر مبارک.

   رضی

   ممنون دوست گرامی. :)

  امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.