تبدیل «ساغر» به نرم‌افزار همراه

برای اینکه بتوانید ساغر را به‌صورت همراه استفاده کنید، مثلا آن را داخل Flash Memory ریخته و از آن در همه‌جا استفاده کنید، به‌صورتی که تمام تنظیمات موردنظر شما نیز همیشه همراه نرم‌افزار جابجا شوند لازم است چند مرحله ساده را دنبال کنید.

این مراحل در زیر برای سه سیستم‌عامل بصورت مجزا گفته شده‌اند
*فرض بر این است که کاربر دسترسی نوشتنی به محلی که بسته «ساغر همراه» را کپی خواهد کرد، دارد در غیراین‌صورت ساغر بصورت همراه اجرا نخواهد شد.
(کاربران مکینتاش و لینوکس به ادامه مطلب مراجعه کنید)

کاربران Windows:
مرحله اول: اگر ساغر را نصب نکرده‌اید، آن را نصب کنید.
مرحله دوم: پوشه مربوط به ساغر، یعنی ‎%ProgramFiles%\Pojh\Saaghar\‎ را در هرجا که موردنظرتان است مثلا Flash Memory کپی کنید، فرض کنیم نام این پوشه جدید Saaghar-Portable باشد.

* کافیست آدرس بالا را از اینجا کپی کنید و در Address Bar برنامه Windows Explorer قرار دهید و enter بزنید، بصورت معمول این آدرس بصورت C:\Program Files\Pojh\Saaghar\‎ می‌باشد.

مرحله سوم: فایل پایگاه‌داده را به پوشه Saaghar-Portable منتقل کنید. فایل پایگاه‌داده با نام ganjoor.s3db است و در آدرس ‎%USERPROFILE%\Pojh\Saaghar\‎ قرار دارد.

* کافیست آدرس بالا را از اینجا کپی کنید و در Address Bar برنامه Windows Explorer قرار دهید و enter بزنید، بصورت معمول در ویندوز ویستا و بالاتر این آدرس بصورت C:\Users\USERNAME\Pojh\Saaghar\‎ می‌باشد، که USERNAME نام کاربری شما می‌باشد.
مرحله چهارم: در پوشه Saaghar-Portable فایلی با نام settings.ini ایجاد کنید.
با اتمام مرحله چهارم، «ساغر» به صورت «نرم‌افزار همراه» در می‌آید، و کار به سرانجام می‌رسد.

کاربران MacOS:
در مورد سیستم‌عامل مکینتاش فایلی که دانلود می‌کنید یک DMG از نوع فشرده است، که بعد از MOUNT و واردشدن به آن دو آیکون در آن خواهید دید یکی با نام «Install» که برای نصب روی سیستم است و دیگری «Saaghar» برای اجرای نرم‌افزار در حالت «همراه» است، اما چون DMG فشرده فقط خواندنی است این گزینه عمل نخواهد کرد!
کاربر دو راه‌حل دارد:
راه اول) DMG را به حالت Read/Write تبدیل کنید (از طریق Disk Utility). اکنون با کلیک بر روی آیکون Saaghar که در بالا به آن اشاره شد،‌ نرم‌افزار اجرا خواهد شد.
راه دوم) آیکون Saaghar ذکر شده در بالا در واقع یک «Application Bundle» است که با کپی آن در محل موردنظر (مثلا Flash Memory) می‌توانید آن را اجرا کرده و از آن استفاده کنید.
*ساغر برروی مکینتاش ۱۰٫۵ به بالا اجرا می‌شود.

کاربران Linux:
کلمه «نرم‌افزار همراه» در فرهنگ لغات لینوکسی تقریبا بی‌معناست، نرم‌افزار ساغر هم از این قاعده استثناء نیست! اما بنا به دلایلی که در زیر به آنها اشاره خواهم کرد از لفظی شبیه به «ساغر نیمه-همراه» می‌توانیم در اینجا استفاده کنیم:
بسته لینوکسی که در این سایت و بوسیله بنده ساخته و منتشر می‌شود، دارای چند ویژگی است:
۱) بصورت Static کامپایل و ساخته شده است، در نتیجه هیچ وابستگی به کتابخانه‌های Qt و Sqlite ندارد.
۲) بر روی سیستم‌عامل ۳۲ بیت کامپایل و ساخته شده است، در نتیجه قابل اجرا بر روی سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیت، نیز هست.
با توجه به دو ویژگی ذکر شده فایل اجرایی لینوکسی ساغر بر روی اکثر توزیع‌های لینوکس بدون نصب هیچ بسته اضافی قابل اجرا خواهد بود، تنها وابستگی مهم کتابخانه libc6 است که ساغر برای اجرا به ورژن ۲٫۱۱ و بالاتر آن احتیاج دارد که بر روی تمام توزیع‌های جدید لینوکس موجود است.

بعد از این مقدمه بپردازیم به مراحل کار:
مرحله اول: بسته دبیان (Deb) را دانلود کرده و Extract کنید، فرض کنیم نام پوشه ایجاد شده deb-contents باشد.
مرحله دوم: در deb-contents دو فایل فشرده با نام‌های data.tar.*‎ و control.tar.gz قرار دارند، ما فقط به data.tar.*‎ کار داریم، آن را نیز یک یا دو مرحله extract کنید تا به پوشه‌ای با نام usr برسید.
مرحله سوم: پوشه‌ای با نام دلخواه مثلا Saaghar-Portable ایجاد کنید و از پوشه usr ایجاد شده در مرحله بالا، فایل‌ها و فولدرهای زیر را به آن کپی کنید:
- فایل saaghar را از usr/bin/‎ به Saaghar-Portable/‎
- تمام محتویات usr/share/saaghar/‎ به Saaghar-Portable/‎

مرحله چهارم: در پوشه Saaghar-Portable فایلی با نام settings.ini ایجاد کنید.
با اتمام مرحله چهارم، «ساغر» به صورت «نرم‌افزار نیمه-همراه» در می‌آید، و کار به سرانجام می‌رسد.

یک فکر در “تبدیل «ساغر» به نرم‌افزار همراه”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.