معرفی نرم‌افزار: دفترچه یادداشت zNotes

برای نوشتن یادداشت‌های موقتی چه راهی دارید؟ مثلا اگر از ویندوز استفاده می‌کنید احتمالا سریع Notepad را اجرا می‌کنید و در آن یادداشت می‌نویسید؟ شاید هم از گدجتی که برای Windows Side Bar آماده شده استفاده می‌کنید؟
استفاده از گدجت روش خوبی است اما اشکالش این است که اکثر اوقات در زیر پنجره‌های زیادی مخفی است که در نتیجه برای رسیدن به آن مجبورید پنجره‌های دیگر را جابجا یا minimize کنید، نرم‌افزاری که امروز معرفی می‌کنم را چند روز پیش پیدا کردم و نسبت به هر دو مورد بالا برتری دارد، آیکون نرم‌افزار zNotes بخوبی در کنار ساعت ویندوز ( system tray ) قرار می‌گیرد و اگر گزینه Stay on top را هم تیک زده باشید با یک کلیک پنجره آن ظاهر خواهد شد و می‌توانید با کلیک بر روی علامت «+» برگه جدیدی را اضافه کرده و یا برگه مورد نظر را انتخاب کنید و در آن یادداشت خود را بنویسید.

دلیل برتری دیگر این است که zNotes برنامه‌ای کدباز و رایگان است، این نرم‌افزار با استفاده از چهارچوب Qt نوشته شده است و بنابراین بر روی اکثر سیستم‌عامل‌های امروزی قابل اجراست.  در زیر تصویری از پنجره zNotes را می‌بینید:

همانطور که در تصویر می‌بینید در نوار ابزار سمت راست سه علامت سبز رنگ «+» موجود است یکی با عنوان «Create new note» برای ایجاد متن‌های ساده و بقول معروف «Plain Text» است، دیگری با نام «Create new HTML note» برای ایجاد متن‌هایست که می‌خواهیم احتمالا رنگی باشند یا دارای دیگر فرمت‌های متداول از جمله «Italic» و یا «Bold» باشند و سرانجام سومین مورد با عنوان «Create new TODO note» توانایی ایجاد یادآوری ساده برای لیست کارهای روزانه دارد، به تصویر زیر توجه کنید:

لینک‌ها:

صفحه نرم‌افزار در SourceForge.

فایل اجرایی مخصوص ویندوز

سورس کد

یک فکر در “معرفی نرم‌افزار: دفترچه یادداشت zNotes”

 1. سلام
  این نرم افزار یادداشت که معرفی کردید یادداشتها رو با utf8 ذخیره نمی‌کنه و وقتی هم که یادداشتهاش رو خودم utf8 کردم، دوباره زد خرابش کرد.

  رضی

  @علی‌رضا: خیر با utf-8 ذخیره نمی‌کنه، با رمزینه پیش‌فرض سیستم‌عامل‌تون ذخیره می‌کنه، مثلا بر روی ویندوز Windows-1256 است. اما اگر می‌خواهید با utf-8 ذخیره کند یا سورس‌کد را گرفته و بدلخواه خود تغییر دهید، و یا یک درخواست برای نویسنده برنامه بنویسید.

 2. با سلام دوست عزیز لینک سورس کد دفترچه خاطرات قطع شده لطفا اقدام کنید

  رضی

  با سلام
  ممنون، لینک‌ها به روزرسانی شدند

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.