نکاتی در مورد «ساغر»

کاربران ساغر مدتهاست در انتظار انتشار نسخه جدید ساغر هستند و من هم به عنوان توسعه‌دهنده ساغر علاقه‌مندم این اتفاق هرچه سریع‌تر بیفتد، درواقع برای اواخر این تابستان هم برنامه‌ریزی کرده بودم که جزییات باقیمانده را به انجام برسانم و نسخه جدید را منتشر کنم که درگیر ثبت‌نام دانشگاه شدم و در طی مسافرت به دانشگاه هم لپ‌تاپ و هارددیسک‌هایم دچار مشکل شدند و درس‌ها هم دلیل پر رنگ‌تری شدند که چند ماه دیگر انتشار ساغر را به تاخیر بیندازم، اما این پست را برای بیان این بهانه‌ها ننوشته‌ام، دلیل نوشتن این پست این است که بگویم در این مدت (تقریبا دوهفته) که از دانشگاه برگشته‌ام تمام سعیم را کرده‌ام که ساغر را به مرحله انتشار برسانم، در واقع اینبار بیشتر به عنوان انتشار نسخه بتا آن را در نظر بگیرید، دلیل آن هم این است که می‌خواهم طلسم تاخیر طولانی در انتشار ساغر بشکند و بالاخره نسخه جدید به دست کاربران و علاقه‌مندان برسد، از این جهت بد ندیدم چند نکته را متذکر شوم:

 • متاسفانه فرصتی برای بروزرسانی راهنما نخواهم داشت اما در یکی دو روز آینده در پستی تصویری و با کمی توضیح سعی می‌کنم اساسی‌ترین ویژگی‌های جدید ساغر را معرفی کنم که امیدوارم برای استفاده از نرم‌افزار کافی باشد.
 • همانطور که در بالا ذکر کردم این نسخه به پایایی نسخه‌های قبلی نیست چون تعداد زیادی ویژگی به آن اضافه شده است که از نوشتن بسیاری از آنها بیش از یک سال می‌گذرد، البته در هفته گذشته سعی کرده‌ام از جنبه‌های مختلف ساغر را آزمایش کنم و باگ‌های زیادی را هم رفع کرده‌ام، که در چند روز آینده هم سعی میکنم تست‌ها و بررسی‌های نهایی را انجام دهم، اما این را گفتم که بگویم، به امید کاربران ساغر هستم که باگها و مشکلات آن را گزارش کنند.
 • نمادی که در ابتدای پست می‌بینید با تغییر کمی در آیکون قبلی ساغر ایجاد شده است، برای اینکار دو دلیل داشتم:
  • اول اینکه جدید شدن نرم‌افزار از آیکون آن هم مشخص باشد، و مثلا آیکون نسخه جدید و قدیم در کنار هم قابل تشخیص باشند،
  • دوم اینکه در تم رنگ‌های تیره (مثل بخش جستجو در Unity و یا مثل منوی Applications بر روی مکینتاش) آیکون راحت‌تر دیده شود و راحت‌تر بتوان روی آن کلیک کرد.
  چند نکته مرتبط با توسعه و در مورد بسته‌های ساغر:

 • با توجه به کمبود وقت برای لینوکس نسخه (به قول خودم) نیمه-همراه را منتشر خواهم کرد که اصولا باید بر روی لینوکس‌های جدید (libc >= 2.13) قابل اجرا باشد. (این نسخه با Qt-4.7.2 بر روی Ubuntu-11.04 کامپایل خواهد شد.) درنتیجه بنده نسخه deb را منتشر نخواهم کرد ولی استقبال می‌کنم اگر کسی از دوستان قدیمی که مدیریت بسته‌های لینوکسهای مختلف را برعهده داشتند یا از دیگر همراهان ساغر مدیریت بسته deb را به عهده بگیرد. (البته نسخه ۶۴ بیت رو هم قبلا یکی از دوستان تهیه کرده بود که اگر ایشان بتوانند هر دو بسته را تهیه کنند که مشکلی نخواهد بود)
 • با توجه به مواردی که در ابتدای پست گفتم فعلا ساختن نسخه مکینتاش برایم مقدور نیست که امیدوارم در مورد این سیستم‌عامل هم دوست و همراهی داشته باشیم که بتواند بسته مورد نظر (یا حداقل Saaghar.app) را ساخته و به دست بنده برساند. (اگر علاقه‌مندی بود لطفا در ابتدا با من تماس بگیرد)
 • دوستانی که برای مدیریت بسته‌ها برای لینک به صفحه انگلیسی زبان از لینک پروژه در سورس فورج استفاده می‌کنند لطفا بجای آن از لینک http://en.saaghar.pozh.org استفاده کنند که صفحه‌ای ساخته شده توسط Jekyll می‌باشد لینک برگه ساغر به زبان انگلیسی «http://pozh.org/en/saaghar/» استفاده نمایند.
 • شماره اصلی نسخه جدید بخاطر بعضی ویژگی‌های جدید اساسی به ۲ و شماره فرعی آن بخاطر بهبودهای مختلفی که بعدا به آنها داده‌ام به ۵ افزایش یافته است یعنی به عبارت دیگر Saaghar-2.5 در راه انتشار است.

یک فکر در “نکاتی در مورد «ساغر»”

 1. سلام و احترام
  دوستان خوبم من به چه صورت می تونم از آپدیت ساغر با خبر بشم؟
  به علاوه اینکه ممنون میشم دیوان مرحوم حکیم مهدی الهی قمشه ای رو هم در ساغر بگنجانید.
  ایشان از نظر بسیاری از صاحب نظران قوی ترین دیوان عرفانی شعر معاصر می باشد.
  با تشکر
  شریفی

  رضی

  با سلام جوابتان را در خبرنامه هم دادم که در اینجا همان را قرار می‌دهم:
  خبرهای تازه در مورد ساغر و بویژه خبر انتشار نسخه جدید در گروه گوگلی و بعلاوه در همین وبلاگ و همچنین در صفحه فیس‌بوکی اعلام می‌گردد.
  بعلاوه ساغر در منوی «راهنما» دارای امکان بررسی برای بروزرسانی است که البته در پنجره تنظیمات هم می‌توانید این ویژگی را فعال کنید تا در هنگام آغاز به کار ساغر این بررسی انجام شود.
  نکته: البته متاسفانه به تازگی بخاطر تغییری در سایت سورس‌فورج بررسی برای بروزرسانی به درستی انجام نمی‌شود مگر اینکه با فیـlـترشکن به اینترنت وصل باشید.

 2. درود!
  از این که دیدم ساغر را پس از این درنگ دراز دوباره به گردش درآورده ای بسیار شادمان شدم. شاد باشی و تندرست رضی جان.

  رضی

  درود بر سیاوش عزیز
  ممنونم و خوشحالم، با اینکه به قول شما درنگی بود دراز… اما باز هم شما هستید و پیگیر :)

 3. اینقدری که من مدیونِ تو هستم مدیون بابام نیستم.

  روز به روز شاد تر و موفق تر باشی رفیق. دمت گرم.

  رضی

  همچنین شاد و پیروز باشید. :)

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.