پچ دوجهته QBiDiExtender بروز شد!

مدتها بود که پچ دوجهته را بروز رسانی نکرده بودم، اواخر اردیبهشت‌ماه بعد از کار کردن روی پچ و روی نسخه جدید تک‌میکر به ایرادها و باگ‌هایی برخوردم، که موجب توقف کار گردید! تا اینکه از هفته پیش که یکی از دوستان در مورد تک‌میکر دوجهته پرسیده بودند، دوباره کار را از سر گرفتم و خوشبختانه توانستم باگ‌های پیش آمده رو رفع کنم.

یکی از این مشکلات این بود که تک‌میکر جدید برای اینکه از خاصیت Block Folding استفاده کند مجبور شده است (بخاطر کمبودی در یکی از کلاسهای وابسته) موتور متن استفاده شده را از QTextEdit به QPlainTextEdit تغییر دهد و همانطور که از نام دومی پیداست این دومی از متن فرمت‌دار (Rich Text) پشتیبانی نمی‌کند و درنتیجه از خطوط راست به چپ نیز حمایت نمی‌کند! بنابراین مجبور شدم فعلا خاصیت Block Folding را نادیده بگیرم.

علاوه بر این‌ها همانطور که قبلا هم گفته‌ام موتور متن QTextEdit از نسخه Qt-4.7.0 به بعد دارای قابلیت چینش خودکار خطوط سند به سمت راست یا چپ، است!
که این باعث شد بعضی قسمت‌های QBiDiExtender را تغییر بدهم و البته چند بهبود هم در کار آن ایجاد شده است!
بخاطر اینکه تغییرات زیاد بوده و آن را ناسازگار با نسخه قبلی کرده به نام فایلها شماره «۲» اضافه شده است اما نام کلاس همان QBiDiExtender است.

بهبودهای ایجاد شده:

۱- بکارگیری بسیار ساده‌تر کلاس QBiDiExtender در نرم‌افزارهای ویرایشگر برپایه QTextEdit.
2- در محیط ایجاد شده توسط دستور «insert LTR text» (محیط چپ به راست) با زدن دکمه «End» زبان ورودی به آخرین زبان قبل از این محیط برمی‌گردد.
۳- همچنین در تک‌میکر در محیط ریاضی که توسط «Ctrl+Shift+M» ایجاد می‌شود، با زدن دکمه «End» زبان ورودی به آخرین زبان قبل از این محیط برمی‌گردد.
۴- عبارت از چپ به راست بعد از محیط ریاضی باعث به همریختگی نمی‌شود. (گزارش باگ مربوطه)

سورس‌کد QBiDiExtender2 بر روی bitbucket

یک فکر در “پچ دوجهته QBiDiExtender بروز شد!”

 1. سلام

  خبر خیلی خوبی بود.

  از کجا می‌شه باینری‌هاش رو بر داشت؟

  رضی

  سلام
  الان در حال آماده کردن اسکریپت ساخت نصاب ویندوزیش هستم تا امشب نسخه ویندوزی تک‌میکر دوجهته رو منتشر می‌کنم و خبر انتشار رو اینجا و در تالار پارسی‌لاتک میگم، برای لینوکس باینری‌هاش با تاخیر آماده خواهد شد و روش کامپایل رو هم امشب میگم.
  موفق باشید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.